10 kyū | lekcja 13

Kake-dachi

Kake = zahaczyć,
dachi = pozycja (postawa)
(pozycja zahaczona)

Wykonanie:

Pozycją wyjściową jest np. heisoku-dachi. Prawą stopę przestawimy do tyłu krzyżując nogi ze sobą. Noga wykroczna podpiera się na stopie przylegającej całą podeszwą do podłoża. Kolano tej nogi jest wyraźnie (silnie) ugięte. Stopa nogi zakrocznej jest przesunięta do tyłu  i skrzyżowana z wykroczną.

Opiera się o podłoże tylko brzuścem stopy. Szerokość pozycji odpowiada szerokości naszego ciała, zaś długość pozycji należy rozpatrywać na kilka różnych wariantów. Najczęściej mówimy o długości, która jest równa podwójnej szerokości naszego ciała.

Zastosowanie:

Pozycja ta wykorzystywana jest przede wszystkim do zmiany frontu innych pozycji. Swoje zastosowanie pozycja ta znalazła między innymi podczas prowadzenia walki (zejście z linii ataku przeciwnika).

Na zdjęciach poniżej:

Kake-dachi widziane podczas wykonania przez osoby posiadające różne stopnie szkoleniowe.

spot_img
spot_img
spot_img

Kake-dachi, jako pozycja przejściowa do wykonania zwrotu do tyłu.

spot_img

Spojrzenie jeszcze pod innym kątem. Warto zwrócić uwagę na kolano.

spot_img

Patrząc z boku widzimy pracę, jaką trzeba wykonać z nogą wykroczną.

Nowe słowa

  • Kake-dachi = pozycja zahaczona

Nota prawna

Wszystkie zaprezentowane tutaj materiały mają na celu zachowanie dziedzictwa Karate-dō Tsunami. Zaprezentowany materiał w dziale Master Class należy traktować, jako materiał informacyjny – poglądowy. Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za szkody zdrowotne, wynikające z samodzielnego treningu, opartego o przedstawiony tutaj materiał. Autorzy wręcz rekomendują wszystkim zainteresowanym zajmowaniem się Karate-dō Tsunami, bezpośredni kontakt z autoryzowanymi instruktorami, zrzeszonymi w Związku Sportowym Polska Federacja Karate-dō Tsunami.

Dankai | System stopni

Współpraca

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Nota prawna

Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej zarejestrował nazwę Karate-dō Tsunami®,
jako nazwę własną Związku Sportowego Polska Federacja Karate-dō Tsunami®.