10 kyū | lekcja 17

Seiza

Sei = podstawa
za= siedzieć
(podstawowa pozycja siedząca)

Wykonanie:

Z pozycji iaigoshi-dachi przestawiamy nogę wykroczną do siadu na piętach. Kolana w tej pozycji powinny być rozstawione na szerokość naszego ciała. Jest taka niepisana zasada, że u kobiet odległość między kolanami to jedna zaciśnięta pięść, u mężczyzn dwie.

Palce stóp, na których siedzimy, mogą znajdować się obok siebie lub lekko zachodzić na siebie. W pozycji tej dłonie utrzymujemy na udach w pobliżu pachwin ale nie wkładamy palców w pachwiny, a jednie utrzymujemy na udach.

Pamiętajmy jednak by łokcie były wyraźnie ściągnięte do tyłu. Powoduje to, że kręgosłup jest utrzymany pionowo. Lekko do przodu staramy się wypchnąć okolice podbrzusza. Głowa w tej pozycji lekko ściągnięta do tyłu, tak aby broda znalazła się bliżej klatki piersiowej i dodatkowo lekko uniesiona.

Zastosowanie:

Seiza jest przede wszystkim pozycją ceremonialną. Wykorzystywaną podczas medytacji w czasie zajęć i Shiki, a także podczas takich czynności, jak parzenie herbaty.

Na zdjęciach poniżej:

Seiza zaprezentowane przez osoby posiadające różne stopnie szkoleniowe

Dłonie na udach, ale nie chowamy ich do środka pozycji.

Tułów wyprostowany, ale nie odciągamy go do tyłu, dokładnie tak samo, jak nie nachylamy w przód.

Stóp nie zakładamy jedna na drugą, by uniknąć skrzywienia bioder i w rezultacie skrzywienia kręgosłupa.

Nowe słowa

  • Seiza = podstawowa pozycja siedząca

Nota prawna

Wszystkie zaprezentowane tutaj materiały mają na celu zachowanie dziedzictwa Karate-dō Tsunami. Zaprezentowany materiał w dziale Master Class należy traktować, jako materiał informacyjny – poglądowy. Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za szkody zdrowotne, wynikające z samodzielnego treningu, opartego o przedstawiony tutaj materiał. Autorzy wręcz rekomendują wszystkim zainteresowanym zajmowaniem się Karate-dō Tsunami, bezpośredni kontakt z autoryzowanymi instruktorami, zrzeszonymi w Związku Sportowym Polska Federacja Karate-dō Tsunami.

Współpraca

Nota prawna

Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej zarejestrował nazwę Karate-dō Tsunami®,
jako nazwę własną Związku Sportowego Polska Federacja Karate-dō Tsunami®.