10 kyū | lekcja 18

Pięści oraz ich ułożenie

Ken = pięść
(seiken, ippon-ken, nakadaka-ken, hira-ken, ryūto-ken)

Tłumacząc dosłownie nazwę Karate, otrzymujemy „puste ręce”. Tłumaczenie to w pełni oddaje charakter „sztuki walki”, gdzie powierzchnią uderzeniową są nieuzbrojone kończyny górne wojownika. Pomysłowość ludzka nie zna granic w tym zakresie. Okazuje się, że praktycznie każdą część naszego ciała możemy używać podczas starcia z przeciwnikiem, poczynając od głowy, a kończąc na palcach naszych stóp. W dalszej części prezentujemy wybrane powierzchnie uderzeniowe (rodzaje pięści) z wyraźnym zaznaczeniem, że nawet wśród nich istnieją odmiany.

Seiken


Seiken
= pięść podstawowa

Wszystkie palce zaciśnięte. Kciuk wyraźnie przylega do wszystkich palców. Dwie górne kości pięści są wydłużeniem całego ramienia.

Seiken

Ippon-ken


Ippon
= punkt (pięść punkt)

Palec wskazujący jest zaciśnięty tylko w pierwszym stawie. Kciuk jest ułożony z góry na palcu
wskazującym. Pozostałe palce są zaciśnięte, jak w seiken.

Ippon-ken

Nakadaka-ken


Nakadaka =
palec środkowy (pięść palec środkowy)

Palec środkowy jest zaciśnięty tylko w pierwszym stawie. Pozostałe palce jak w seiken. Kciuk jest ułożony na dwóch pierwszych palcach lekko blokując możliwość schowania palca środkowego

Nakadaka-ken

Hira-ken


Hira = wydłużenie (pięść wydłużona)

Wszystkie palce dłoni zaciśnięte są w pierwszym stawie oprócz kciuka, który w tym ułożeniu schowany jest do środka. Może on dotykać palca najmniejszego.

Hira-ken

Ryūto-ken


Ryūto
= „głowa smoka” (pięść „głowa smoka”)

Podobnie jak wcześniej palce ręki są zaciśnięte tylko w pierwszym stawie. Kciuk jednak jest ułożony wyraźnie na palcu wskazującym.

Ryūto-ken

Ułożenie pięści

Bardzo istotnym szczegółem jest ułożenie pięści w pozycjach (tai-waza) podczas treningu technik lub wykonywania ceremonii. Możemy tutaj wyróżnić cztery podstawowe rodzaje ustawień:

  • wykorzystywane podczas ceremonii, gdzie dłonie spoczywają blisko ciała (palce są złączone) – 1,
  • przed i po ukończeniu ćwiczeń technik (np. yōi-dachi), ramiona zgięte w stawie łokciowym i pięści zaciśnięte w ułożeniu pionowym – 2,
  • do walki = kamae-te, gdzie wyróżniamy mae-te kamae – jest to zaciśnięta pięść, wysunięta do przodu, znajdująca się na wysokości naszego splotu słonecznego. Staw łokciowy jest zgięty prawie do kąta prostego, a pięść ułożona jest w taki sposób, jakby ćwiczący trzymał przed sobą długi kij i podpierał się nim o ziemię. Drugie ułożenie to hikite-no kamae – gdzie druga pięść znajduje się z boku ciała, na wysokości między żebrami a kością stawu biodrowego i odwrócona palcami do góry – 3.

Ceremonie - 1

Ceremonie / ćwiczenie - 2

Ćwiczenie / techniki - 3

Ai i gyaku

Nie mniej istotne jest ustawienie pięści podczas wykonywania technik w stosunku do pozycji, którą przyjęliśmy w danym momencie:
– ai – gdzie zaciśnięta pięść w ułożeniu kamae-te jest ta sama co noga wykroczna (zdj. 14)
– gyaku – przeciwnie (zdj. 15).

Ai | Migi

Gyaku| Hidari

Migi i hidari

W opracowaniu tym zostały przedstawione pozycje w dwóch wariantach:
– migi – kiedy prawa noga znajduje się z przodu (zdj. 14),
– hidari – kiedy lewa noga znajduje się z przodu (zdj. 15).

Nowe słowa

  • Ken = pięść
  • Seiken = pięść podstawowa
  • Ippon = punkt (pięść punkt)
  • Nakadaka = palec środkowy (pięść palec środkowy)
  • Hira = wydłużenie (pięść wydłużona)
  • Ryūto = „głowa smoka” (pięść „głowa smoka”)

Nota prawna

Wszystkie zaprezentowane tutaj materiały mają na celu zachowanie dziedzictwa Karate-dō Tsunami. Zaprezentowany materiał w dziale Master Class należy traktować, jako materiał informacyjny – poglądowy. Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za szkody zdrowotne, wynikające z samodzielnego treningu, opartego o przedstawiony tutaj materiał. Autorzy wręcz rekomendują wszystkim zainteresowanym zajmowaniem się Karate-dō Tsunami, bezpośredni kontakt z autoryzowanymi instruktorami, zrzeszonymi w Związku Sportowym Polska Federacja Karate-dō Tsunami.

Współpraca

Nota prawna

Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej zarejestrował nazwę Karate-dō Tsunami®,
jako nazwę własną Związku Sportowego Polska Federacja Karate-dō Tsunami®.