10 kyū | lekcja 2
Zen
Zen = ćwiczenia medytacyjne. Medytacja wywodzi się z systemu yoga, z którego została przejęta przez buddyzm, a rozwinięta szczególnie przez jedną z jego szkół – nazwaną właśnie z tego powodu – zen-shū (jap. szkołą medytacyjną). Medytacja to proces psychiczny, który cechuje uwaga, czyli koncentracja (ześrodkowanie, skupianie) świadomości na określonym, wybranym obiekcie. świadomość jest zdolnością zdawania sobie sprawy z tego, co jest przedmiotem postrzegania lub doznawania.
Obiektem lub tematem medytacji mogą natomiast być: fakt, przedmiot, zjawisko, sytuacja, doznanie, przeżycie psychiczne, aktywność itp. Obiektów medytacji może być dowolna ilość. W związku z tym wyróżniamy wiele metod medytacyjnych, które w Karate-dō Tsunami przyporządkowane są do poszczególnych stopni.
Przez medytację rozumie się określoną aktywność psychiczną, sprowadzającą się do krążenia myślami wokół jednego, wybranego tematu. Chodzi tu jednak o kontrolowanie umysłu, co przejawia się poddaniu kontroli jego działania, tj. myśli. W trakcie medytacji przez mózg przepływać muszą bowiem tylko takie myśli, jakie są przez nas pożądane, a nie dowolne wszystko jedno jakie. Medytacja polega zatem na ukierunkowaniu naszej uwagi na wybranym obiekcie, z pominięciem bodźców nieistotnych lub zakłócających.
Cele medytacji
W Karate-dō Tsunami wyróżnia się cztery cele medytacji:
- osiągnięcie, utrzymanie i pogłębianie zanmai (zrozumienia),
- rozwijanie umiejętności koncentracji,
- poprawa stanu zdrowia
- regeneracja umysłu i ciała.
Satori (jap. olśnienie, oświecenie), w Karate-dō Tsunami określane terminem zrozumienie, jest stanem fizycznego poznania rzeczywistości, zrozumienia istoty i sensu istnienia własnego oraz całego wszechświata. Oprócz satori ważnym celem medytacji jest rozwijanie umiejętności koncentracji uwagi. Umiejętność ta stanowi zresztą istotę samego mechanizmu medytacji i jest cechą wszystkich procesów psychicznych. Trzecim celem medytacji jest poprawa stanu zdrowia w dwóch aspektach: fizycznym i psychicznym.
Praktyki medytacyjne wprawiają organizm człowieka w stan głębokiego odprężenia i relaksu. Uwalniają nasz system nerwowy od stresów i wzmacniają zdrowie psychiczne. Ponadto cechująca medytację koncentracja uwagi automatycznie pociąga za sobą kontrolowanie stanów wewnętrznych, a więc uczy zachowania dyscypliny wewnętrznej.
Metoda medytacji na stopień 10 kyū: MIRU-KOTO-NI SHUCHU-SURU
Metoda polega na maksymalnej koncentracji uwagi na “patrzeniu w ciemność” – przy zamkniętych oczach, z odrzuceniem wszelkich innych doznań i myśli.
Nowe słowa
- Miru-koto-ni shuchu-suru = koncentracja na patrzeniu
- Satori = olśnienie
- Zanmai = zrozumienie
Nota prawna
Wszystkie zaprezentowane tutaj materiały mają na celu zachowanie dziedzictwa Karate-dō Tsunami. Zaprezentowany materiał w dziale Master Class należy traktować, jako materiał informacyjny – poglądowy. Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za szkody zdrowotne, wynikające z samodzielnego treningu, opartego o przedstawiony tutaj materiał. Autorzy wręcz rekomendują wszystkim zainteresowanym zajmowaniem się Karate-dō Tsunami, bezpośredni kontakt z autoryzowanymi instruktorami, zrzeszonymi w Związku Sportowym Polska Federacja Karate-dō Tsunami.
Współpraca
Nota prawna
Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej zarejestrował nazwę Karate-dō Tsunami®,
jako nazwę własną Związku Sportowego Polska Federacja Karate-dō Tsunami®.