10 kyū | lekcja 20

Tachi-rei i Zarei

I. Tachi-rei (ukłon w postawie musubi-dachi)

Jednym z elementów ceremonii jest ukłon tachi-rei. Ukłon ten jest wykonywany każdorazowo przy wyjściu i wejściu do dō-jō (miejsca w którym odbywa się trening). Tachi-rei jest również wykonywany podczas porozumiewania się przez ćwiczących w czasie zajęć. Jeżeli pragniemy zapytać o cokolwiek prowadzącego lub zwrócić się do kolegi (bez względu na stopień przez niego posiadany), najpierw wykonujemy ukłon, który jest zaraz odwzajemniony.

Po zakończeniu rozmowy natychmiast wykonujemy podobnie tachi-rei. Jest to forma nie tylko grzecznościowa i wyrażenie szacunku do drugiej osoby, ale przede wszystkim forma zrozumienia idei Karate-dō.

W zależności od przeznaczenia ukłonu, wzrok skierowany jest we właściwą stronę

Wykonanie:

Pozycją wyjściową jest musubi-dachi. Skłon ciała wykonujemy dokładnie tak, jak jest to przyjęte w kulturze japońskiej, połową ciała, przy zachowaniu następujących zasad:

  • zawsze patrzymy na wprost siebie, jeżeli celem jest wypowiedzenie komuś walki. Ukłon wykonujemy patrząc w stronę przeciwnika. Jeżeli jest to ukłon ceremonialny np. przy wejściu do dōjō, wzrok kierujemy w podłoże przed sobą, tak aby ogarnąć wzrokiem jak największą przestrzeń. Zachowujemy się tak, ponieważ wchodzimy do miejsca (środowiska) bezpiecznego dla nas, miejsca doskonalenia siebie i tutaj nie musimy walczyć o życie.
  • dłonie utrzymujemy ze złączonymi palcami z boku ud, w miejscu gdzie znajdowałby się szef nogawki.

Należy jednak zwrócić uwagę na to, by dłonie nie tworzyły łódek i by kciuki nie odstawały (zdj. 1, 3),

  • ukłon wykonujemy w taki sposób, aby przez krótką chwilę zatrzymać się podczas skłonu.

Jest to traktowane jako oddanie szacunku w stosunku do miejsca lub osoby, z którą rozmawiamy (zdj. 2).

II. Zarei (ukłon w pozycji seiza)

Kolejnym elementem ceremonii jest ukłon, który wykonujemy w pozycji seiza, podczas ceremonii lub egzaminów.

Pamiętamy o zasadzie patrzenia

Wykonanie:

Kolejność wykonania poszczególnych ruchów jest następująca:

  • wyjściowo dłonie spoczywają na udach ćwiczącego (zdj. 1),
  • następnie lewą dłoń kładziemy na podłożu przed nami z lekko rozwartym kciukiem. Pozostałe palce są złączone (zdj. 2),
  • teraz prawą dłoń kładziemy obok lewej.

Ponieważ kciuki są lekko odchylone na podłożu obie dłonie pomiędzy palcami a kciukami tworzą figurę geometryczną – trójkąt (zdj. 3), lekko pochylamy ciało do przodu. Staramy się przy tym patrzeć zgodnie z zasadami. Ukłon wykonujemy dokładnie tak jak wcześniej opisany tachi-rei z chwilowym  przytrzymaniem w końcowej fazie skłonu, – podnosząc się – czynności wykonujemy odwrotnie. Najpierw odrywamy dłoń prawą i kładziemy na udzie, a następnie dłoń lewą.

Ważne!

Podczas wykonania zarei dobrze jest pamiętać o tym, by podnieść głowę w górę dopiero wtedy, gdy nasz partner z prawej strony już podniósł (podczas zajęć w dōjō).

Nowe słowa

  • Tachi-rei = tachi – uwaga, rei – ukłon; ukłon w postawie musubi-dachi
  • Zarei = zasiedzieć, rei – ukłon; ukłon w pozycji seiza

Nota prawna

Wszystkie zaprezentowane tutaj materiały mają na celu zachowanie dziedzictwa Karate-dō Tsunami. Zaprezentowany materiał w dziale Master Class należy traktować, jako materiał informacyjny – poglądowy. Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za szkody zdrowotne, wynikające z samodzielnego treningu, opartego o przedstawiony tutaj materiał. Autorzy wręcz rekomendują wszystkim zainteresowanym zajmowaniem się Karate-dō Tsunami, bezpośredni kontakt z autoryzowanymi instruktorami, zrzeszonymi w Związku Sportowym Polska Federacja Karate-dō Tsunami.

Współpraca

Nota prawna

Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej zarejestrował nazwę Karate-dō Tsunami®,
jako nazwę własną Związku Sportowego Polska Federacja Karate-dō Tsunami®.