10 kyū | lekcja 21

Zazen

Jeszcze jednym elementem ceremonii są medytacje. W grupach początkujących ta część treningu zajmuje zaledwie kilka procent czasu przeznaczonego na całe zajęcia. W grupach najbardziej zaawansowanych dochodzi do 50% czasu całego treningu. Medytacje to nie tylko zajęcie dla umysłu.

Podczas treningów wymagających dużego skupienia i wysiłku fizycznego, czas poświęcony na medytacje to między innymi odpoczynek i możliwość uregulowania oddechu. Poza tym, jest to dodatkowy sposób na jeszcze większe skupienie naszej uwagi na celu treningu jaki sobie postawiliśmy. To tylko niektóre z zagadnień związanych z medytacją.

Wykonanie:

Pozycją wyjściową jest seiza. Dłonie spoczywają na udach (zdj. 1):

  • na komendę Mokuso! przenosimy dłonie przed siebie na wysokości brzucha obrócone grzbietem do dołu (zdj. 2),
  • palce zachodzą na palce. Na początku treningu jest to nieistotne, które w które. Z czasem ten temat zostanie wyjaśniony,
  • kciuki zbliżone są opuszkami do siebie. Jednak pomimo, że kciuki są blisko siebie, nie powinny ze sobą się stykać,
  • dłonie w tym ułożeniu tworzą spłaszczony okrąg, którego kciuki znajdują się na wysokości naszego pępka (zdj. 3).

Nowe słowa

  • Zazen = jap. medytować lub siedząca medytacja

Nota prawna

Wszystkie zaprezentowane tutaj materiały mają na celu zachowanie dziedzictwa Karate-dō Tsunami. Zaprezentowany materiał w dziale Master Class należy traktować, jako materiał informacyjny – poglądowy. Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za szkody zdrowotne, wynikające z samodzielnego treningu, opartego o przedstawiony tutaj materiał. Autorzy wręcz rekomendują wszystkim zainteresowanym zajmowaniem się Karate-dō Tsunami, bezpośredni kontakt z autoryzowanymi instruktorami, zrzeszonymi w Związku Sportowym Polska Federacja Karate-dō Tsunami.

Współpraca

Nota prawna

Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej zarejestrował nazwę Karate-dō Tsunami®,
jako nazwę własną Związku Sportowego Polska Federacja Karate-dō Tsunami®.