10 kyū | lekcja 23

Shintai = sposoby przemieszczania się

Dokładnie tak samo jak pozycje w Karate, niezwykle istotnym tematem są sposoby przemieszczania się. Wchodzi w ten temat także umiejętność łączenia ze sobą różnych pozycji, zarówno wyższych jak i niższych, krótszych i dłuższych. Niejednokrotnie bowiem, tylko dzięki temu można zakończyć starcie wyeliminowaniem przeciwnika. W naszej publikacji przedstawiamy podstawowe sposoby przemieszczania się w pozycji zenkutsu-dachi. Są nimi suri-ashi, tsugi-ashi i mawari.

Suri-ashi 
(jap. suri = przestawienie, ashi = stopa; noga)

Krok przestawny jest to ruch wykonywany poprzez przestawienie nogi zakrocznej do przodu, tak aby stała się wykroczną. W trakcie ruchu druga stopa pozostaje w jednym miejscu. Krok suri-ashi wykonujemy do przodu jak i do tyłu. Suri-ashi w zenkutsu-dachi jest najczęściej wykorzystywanym sposobem przemieszczania się. Głównym zaleceniem w trakcie wykonywania tej techniki jest utrzymanie ciała na jednej wysokości. W pozycji przejściowej heisoku-dachi (zdj. 2) staramy się silnie zgiąć kolana. Częstym błędem jest wykonywanie tej techniki z pominięciem pozycji przejściowej. Nie oznacza to, że tylko heisoku-dachi jest jedyną właściwą pozycją. Chodzi jednak o zasady wykonywania kroku suri-ashi.

Tsugi-ashi
(jap. tsugi = dostawienie, ashi = stopa; noga)

Krok dostawny jest to ruch wykonywany poprzez przestawienie nogi zakrocznej do przodu, do pozycji przejściowej heisoku-dachi, a następnie odstawienie nogi przeciwnej do zenkutsu-dachi. Krok tsugi-ashi wykonujemy zarówno do przodu, jak i do tyłu. Tsugi-ashi i wcześniej omówiony suri-ashi posiadają te same cechy wspólne, tj.: brak podnoszenia podczas poruszania się, właściwa kolejność użytych mięśni, praca i rotacja bioder.

Mawari
(jap. zwrot)

Szybka zmiana kierunku pozycji niejednokrotnie jest pomocna w wygraniu starcia z przeciwnikiem. Poniżej prezentujemy tylko jeden ze sposobów wykonywania zwrotów o 180 stopni.

Wykonanie:

Zwrot rozpoczynamy od spojrzenia do tyłu przez ramię, ze strony której będziemy wykonywali zwrot. Następnie stopę nogi zakrocznej dostawiamy do nogi wykrocznej (heisoku-dachi), a potem przestawiamy ją do tyłu do kake-dachi. Przez cały czas patrzymy do tyłu w stronę przeciwnika. Z kake-dachi przechodzimy zwrotem do zenkutsu-dachi. Zwrot wykonujemy bez przytupów i zbędnego dzielenia ruchu na części.

Poniżej widok z przodu.

Zwroty wykonujemy na wiele różnych sposobów. Zarówno przez lewe, jak i prawe ramię. Pozycją przejściową może być także kake-dachi. Zarówno w lewo, jak i prawo. Do przodu, jak i do tyłu. Zwroty, ich kierunek i tempo nadaje akcja, w której są wykorzystywane.

Zwroty wykonujemy również przechodząc z jednej pozycji do drugiej (innej), czasami zmieniając również położenie ciała z pozycji stojącej do półklęczącej itd. Zwroty to temat, który jest jednym z najistotniejszych podczas treningu z partnerem, kiedy poznajecie zasady obrony. Ale taki materiał jest już na kolejny stopień.

Nowe słowa

  • Suri-ashi = krok przestawny (jap. suri = przestawienie, ashi = stopa; noga)
  • Tsugi-ashi = krok dostawny (jap. tsugi = dostawienie, ashi = stopa; noga)
  • Mawari = zwrot, zmiana frontu postawy (jap. zwrot)

Nota prawna

Wszystkie zaprezentowane tutaj materiały mają na celu zachowanie dziedzictwa Karate-dō Tsunami. Zaprezentowany materiał w dziale Master Class należy traktować, jako materiał informacyjny – poglądowy. Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za szkody zdrowotne, wynikające z samodzielnego treningu, opartego o przedstawiony tutaj materiał. Autorzy wręcz rekomendują wszystkim zainteresowanym zajmowaniem się Karate-dō Tsunami, bezpośredni kontakt z autoryzowanymi instruktorami, zrzeszonymi w Związku Sportowym Polska Federacja Karate-dō Tsunami.

Dankai | System stopni

Współpraca

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Nota prawna

Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej zarejestrował nazwę Karate-dō Tsunami®,
jako nazwę własną Związku Sportowego Polska Federacja Karate-dō Tsunami®.