10 kyū | lekcja 28

Age-ude-uke (jap. blok zagarniający w górę)

Age = wznosić do góry
Ude = przedramię
Uke = blok (technika blokująca)

Age-ude-uke należy do grupy harai-ude-uke, przy którym atak przeciwnika zagarnia się do góry, broniąc strefę jōdan i w pewnym stopniu chūdan.

Wykonanie:

Ręka z ułożenia hikite (1) porusza się na wysokości pasa, do momentu zbliżenia do łokcia kamae-te. Pięść wyraźnie jest zaciśnięta w seiken, a kciuk jest skierowany w kierunku naszej twarzy. Rękę z kamae-te cofamy do hikite-no kamae (2). Następnie ramię wykonujące blok podnosimy do góry, tak aby przedramię znalazło się powyżej naszej głowy (3). Ważne jest aby przedramię było prostopadle do kierunku, w którym patrzymy. W ostatniej fazie podnoszenia wykonujemy obrót pięścią, do momentu gdy palce seiken skierowane są na wprost. Podobnie wykonujemy na drugą stronę.

  • Migi age-ude-uke (zdj. 1, 2, 3)
  • Hidari age-ude-uke (zdj. 4, 5, 6)

  • Hidari gyaku age-ude-uke w migi zenkutsu-dachi (zdj. 7)
  • Interpretacja (zdj. 8)

Nowe słowa

  • Age-ude-uke = jap. blok zagarniający w górę / age – wznosić, ude – przedramię, uke – blok
  • Harai-te = jap. techniki z grupy zagarniających

Nota prawna

Wszystkie zaprezentowane tutaj materiały mają na celu zachowanie dziedzictwa Karate-dō Tsunami. Zaprezentowany materiał w dziale Master Class należy traktować, jako materiał informacyjny – poglądowy. Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za szkody zdrowotne, wynikające z samodzielnego treningu, opartego o przedstawiony tutaj materiał. Autorzy wręcz rekomendują wszystkim zainteresowanym zajmowaniem się Karate-dō Tsunami, bezpośredni kontakt z autoryzowanymi instruktorami, zrzeszonymi w Związku Sportowym Polska Federacja Karate-dō Tsunami.

Współpraca

Nota prawna

Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej zarejestrował nazwę Karate-dō Tsunami®,
jako nazwę własną Związku Sportowego Polska Federacja Karate-dō Tsunami®.