10 kyū | lekcja 29

Otoshi-ude-uke (jap. blok opadający przedramieniem)

Otoshi = opadać
Ude = przedramię
Uke = blok (technika blokująca)

Otoshi-ude-uke należy do grupy harai-ude-uke, przy którym atak przeciwnika zagarnia się do dołu, broniąc strefę jōdan i chūdan.

Wykonanie:

Ręka z ułożenia hikite (1) porusza się obok ciała w górę nad naszą głowę od tyłu (2). Druga ręka jest ściągnięta do hikite. Następnie ramię zgięte w stawie łokciowym (około 90 stopni) opuszczamy energicznie w dół. Jednocześnie wykonujemy skręt ciała, tak aby schować za przestrzeń pomiędzy pięścią i łokciem całą strefę jōdan i chūdan. Na końcu ruchu, przy silnym trafieniu o mięśnie brzucha wykonujemy skręt pięści grzbietem do dołu.

Jednocześnie wykonujemy silny wydech. Należy pamiętać, że blok wykonujemy na pełnej odległości, tzn. od barku do stawu łokciowego, a nie tuż przy sobie. Im dalej złapiemy atak przeciwnika tym łatwiej można się obronić.

  • Migi otoshi-ude-uke (zdj. 1, 2, 3)
  • Hidari otoshi-ude-uke (zdj. 4, 5, 6)

  • Interpretacja (zdj. 7 i 8)

Nowe słowa

  • Otoshi-ude-uke = jap. blok opadający przedramieniem / otoshi – opadać, ude – przedramię, uke – blok

Nota prawna

Wszystkie zaprezentowane tutaj materiały mają na celu zachowanie dziedzictwa Karate-dō Tsunami. Zaprezentowany materiał w dziale Master Class należy traktować, jako materiał informacyjny – poglądowy. Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za szkody zdrowotne, wynikające z samodzielnego treningu, opartego o przedstawiony tutaj materiał. Autorzy wręcz rekomendują wszystkim zainteresowanym zajmowaniem się Karate-dō Tsunami, bezpośredni kontakt z autoryzowanymi instruktorami, zrzeszonymi w Związku Sportowym Polska Federacja Karate-dō Tsunami.

Współpraca

Nota prawna

Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej zarejestrował nazwę Karate-dō Tsunami®,
jako nazwę własną Związku Sportowego Polska Federacja Karate-dō Tsunami®.