10 kyū | lekcja 30

Sukui-ude-uke (jap. blok zgarniający w bok do środka strefy)

Sukui =zgarniać w bok
Ude = przedramię
Uke = blok (technika blokująca)

Sukui-ude-uke należy do grupy harai-ude-uke, przy którym atak przeciwnika zgarniamy na zewnątrz ciała (strefy) do środka. Bronimy strefę chūdan i gedan.

Wykonanie:

Rękę z ułożenia hikite (1) wypychamy do przodu w dół, bez wykonania obrotu pięści. Drugą cofamy silnie do hikite. Następnie wykonujemy silny skręt ciałem i zgarniamy całą powierzchnię przed nami. Skręt ciała wykonujemy do momentu, gdy stopy jeszcze stoją w miejscu (tutaj – hachiji-dachi). Na końcu skrętu wykonujemy obrót pięścią tak, aby jej grzbiet był skierowany do góry (przodu).

  • Migi sukui-ude-uke (zdj. 1, 2, 3)
  • Hidari sukui-ude-uke (zdj. 4, 5, 6)

  • Hidari gyaku sukui-ude-uke w migi zenkutsu-dachi (zdj. 7)
  • Interpretacja (zdj. 8)

Nowe słowa

  • Sukui-ude-uke = jap. blok zgarniający w bok do środka strefy / sukui – zagarniać do środa, ude – przedramię, uke – blok

Nota prawna

Wszystkie zaprezentowane tutaj materiały mają na celu zachowanie dziedzictwa Karate-dō Tsunami. Zaprezentowany materiał w dziale Master Class należy traktować, jako materiał informacyjny – poglądowy. Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za szkody zdrowotne, wynikające z samodzielnego treningu, opartego o przedstawiony tutaj materiał. Autorzy wręcz rekomendują wszystkim zainteresowanym zajmowaniem się Karate-dō Tsunami, bezpośredni kontakt z autoryzowanymi instruktorami, zrzeszonymi w Związku Sportowym Polska Federacja Karate-dō Tsunami.

Współpraca

Nota prawna

Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej zarejestrował nazwę Karate-dō Tsunami®,
jako nazwę własną Związku Sportowego Polska Federacja Karate-dō Tsunami®.