10 kyū | lekcja 8

Tai-waza. Postawy

Pozycje (postawy) w Karate są traktowane jak abecadło studenta. Bez ich poprawnego opanowania nie ma możliwości dalszego pełnego studiowania sztuki walki. Opanowanie w tym zakresie nie polega tylko i wyłącznie na powtórzeniu ruchu. Pozycje walki należy poznać w odniesieniu do całego spektrum ich zastosowania i możliwości własnego ciała, aby uzyskać maksymalną skuteczność podczas ich wykonania.

Oznacza to jedynie, że ta część materiału jest z nami obecna podczas całej naszej „drogi”. Dlatego tak ważne jest konsultowanie własnej wiedzy i dokładne poznanie zasad i praw rządzących naszym ciałem od osób, które ten temat zgłębiły znacznie dokładniej.

W naszej publikacji skupiliśmy się tylko na przedstawieniu ogólnym zasad wykonania poszczególnych technik. Zachęcamy do tego, by jak najwięcej czasu poświęcić im podczas treningów.

Pozycja seiza wykorzystywana jest wielokrotnie podczas zajęć np. do medytacji

Wraz z zachowaniem zasady „od ogółu do szczegółu”, poznając teraz bardzo ogólnie zasady wykonania technik, ich szczegóły będą wracały do nas wielokrotnie. To właśnie dlatego trening Karate jest taki niesamowity. Z czasem okazuje się, że wiedza zawarta w podstawach jest wielokrotnie  poruszana w dalszej drodze doskonalenia się. To także prezentacja tego, że szkolenie odbywa się tak naprawdę przez całe nasze życie. Na tym etapie szkolenia poznajemy podstawowe pozycje/postawy według kolejności:

Warto jeszcze zaznaczyć, że postawy/pozycje często się pojawiają w różnych obszarach treningu. Nawet zmieniając swoją nazwę, ze względu na wykorzystanie. Stąd nie należy dziwić się, że podczas treningu technik dana postawa/pozycja nazywa się tak, a podczas ceremonii wykorzystujemy zupełnie inną nazwę, choć ta postawa/pozycja jest dokładnie (prawie) taka sama.

Dankai | System stopni

Nowe słowa

  • Tai-waza = postawy
  • Musubi-dachi = pozycja otwartych stóp
  • Hachiji-dachi = postawa ideogramu osiem
  • Kiba-dachi = pozycja jeźdźca / jazdy konnej
  • Heisoku-dachi = pozycja zamkniętych stóp
  • Kake-dachi = pozycja zahaczona
  • Shō-zenkutsu-dachi = krótka pozycja przednia
  • Zenkutsu-dachi = pozycja przednia, pozycja z wysuniętym środkiem ciężaru ciała do przodu
  • Iaigoshi-dachi = pozycja półklęcząca
  • Seiza = podstawowa pozycja siedząca

Podcast

Nota prawna

Wszystkie zaprezentowane tutaj materiały mają na celu zachowanie dziedzictwa Karate-dō Tsunami. Zaprezentowany materiał w dziale Master Class należy traktować, jako materiał informacyjny – poglądowy. Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za szkody zdrowotne, wynikające z samodzielnego treningu, opartego o przedstawiony tutaj materiał. Autorzy wręcz rekomendują wszystkim zainteresowanym zajmowaniem się Karate-dō Tsunami, bezpośredni kontakt z autoryzowanymi instruktorami, zrzeszonymi w Związku Sportowym Polska Federacja Karate-dō Tsunami.

Współpraca

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Nota prawna

Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej zarejestrował nazwę Karate-dō Tsunami®,
jako nazwę własną Związku Sportowego Polska Federacja Karate-dō Tsunami®.