Ankieta: kolejne pytanie

Ankieta: kolejne pytanie… zanim zaprezentujemy Wam nowe pytanie, które możecie znaleźć tuż pod tym postem, najpierw opublikujemy wyniki ankiety z poprzednim pytaniem…

Który z punktów Programu ideowego Karate-dō Tsunami jest najtrudniejszym do zrealizowania?

Punkt 4
35.79%
Punkt 3
25.26%
Punkt 5
20.00%
Punkt 1
12.63%
Punkt 2
6.32%

I widać, że ten czwarty… przysporzył Wam najwięcej kłopotu.  Jak należy rozumieć ten punkt? Odrzucenie kultu mistrzów… Dla studentów Karate-dō Tsunami stało się jasne, że nie ma znaczenia wzrost, wiek, wykształcenie, płeć i warunki fizyczne. Ważna jest determinacja w „doskonaleniu się”. Osoba mistrza stanowi zaś jedynie pomoc w całym procesie szkoleniowym. To jego wskazówki, wymiana doświadczeń i podpowiedzi pomagają nam szybciej i sprawniej poruszać się do przodu. Wszystko bowiem zależy od nas samych. Włączając w to tak trudny temat, jak egzamin, który należy złożyć pojedynczo w obecności komisji egzaminacyjnej.

Dodatkowo, każdy ze studentów ma obowiązek opiekować się studentem posiadającym niższy stopień. Powoduje to, że studenci szybciej poznają tematy dotyczące refleksji, krytycznej oceny, świadomości swoich możliwości. Tego typu podejście powoduje również budowanie wśród studentów własnej inicjatywy i chęci pracy na swojej „drodze doskonalenia się”.

Każdy z nas ma szansę zostać mistrzem. Wszystko bowiem zależy tylko od nas samych. Tutaj nie istnieje droga na skróty. Rozwiązanie powyższe spowodowało również wyeliminowanie „korupcji”, czyli kupowania stopni. Odrzucenie kultu mistrzów to jedynie wskazanie, by nie przyjmować wszystkiego, co nam jest przekazywane bez analizy i dogłębnego poznania istoty zagadnienia. Każdego zagadnienia. Nikt w Karate-dō Tsunami nie twierdził i nie twierdzi, że rola sensei nie jest ważna. Otóż jest ważna, bo właśnie dzięki niemu poznajemy Karate. Jednak to nas nie zwalnia ze świadomego myślenia i działania. Chociażby w postaci zadawania pytań.

Oczywiście… zapraszamy do kolejnej ankiety, w której zadajemy dość przewrotne pytanie. Za dwa tygodnie odwrócimy je i zapytamy o Wasze motywacje. pamiętajcie, zgodnie z zasadami ankieta jest anonimowa. Stąd klikajcie … uczciwie :–)) Dziękujemy za Wasz udział i zapraszamy dalej!

 

Poprzedni artykułDalszy rozwój
Następny artykułTrudna sztuka współpracy

Blog

Wszystkiego najlepszego!

Maja odebrała certyfikat

Ćwiczymy, ćwiczymy!

Senpai Jan Leszczyński

- Reklama -- Reklama -

Więcej podobnych