-4.5 C
Warszawa
czwartek, 9 grudnia, 2021

Ceremonie to podstawa

Ceremonie to podstawa. Umiejętność znalezienia się w sytuacji, która wymaga naszego działania, wyrazu szacunku, niesienia pomocy, podziękowania. Można mnożyć tutaj ilość zastosowań prostego, wydawałoby się elementu, jakim jest zwykły tachi-rei.

Ukłon w postawie musubi-dachi. Ten który wykonujemy wchodząc lub wychodząc z dōjō, wtedy kiedy rozmawiamy w dōjō z kimś, zawsze po wymianie ukłonów na początku i na końcu rozmowy.

Kiedyś zrobiliśmy eksperyment podczas letniego Sesshin, jakie odbywało się w Sochocinie, na które dojechał nasz kolega z Japonii. Jakież było jego zaskoczenie – oczywiście pozytywne – kiedy okazało się, że wszyscy w naszej grupie poprawnie wykonują tachi-rei i wiedzą dlaczego robią tak a nie inaczej – mówi sensei Zbigniew Kociński.

To była prawdziwa lekcja pokory. Bo zawsze jest tak, że przychodzi czas w życiu, w którym słyszysz… sprawdzam. I wtedy, albo wiesz i jesteś pewny tego co robisz, albo… po prostu możesz się ośmieszyć.

Tachi-rei… szacunek, zrozumienie tego co robimy za każdym razem. I jeszcze jedno. Nie ma żadnego znaczenia, czy robimy to w dōjō, na boisku, czy gdziekolwiek indziej…

Poprzedni artykułCzas na egzaminy
Następny artykułTrudno nie być zadowolonym
spot_img

Blog

Trening wymaga wysiłku

Przemieszczanie w kiba-dachi

Zazen w treningu

Inauguracja roku na Uczelni WS EWS

Dokładność w kumite

Każdy trening jest inny

więcej podobnych