Chcesz się nauczyć, przestań dyskutować

Chcesz się nauczyć, przestań dyskutować. To podstawowe zadanie dla wszystkich ćwiczących, także dla tego, który prowadzi zajęcia. Umiejętności są wypadkową treningu. Należy tutaj dodać, że świadomego treningu. Zatem oprócz tego, że wykonujemy jakikolwiek ruch, istotą jest wiedza, co ten ruch oznacza dla nas.

Analizowanie i dokładne rozpatrywanie poszczególnych zadań realizowanych przez sensei, jest najważniejszym wyzwaniem dla każdego ćwiczącego. Prostym przykładem jest trzymanie hikite, czyli pięści na biodrach.

Ilość tłumaczeń tego prostego (wydawałoby się) rozwiązania, powoduje, że ćwiczący nie rozumieją często nie tylko celu, jak również zadań stojących przed poprawnym wykonaniem tej techniki. Bo… dla jednych jest to składowa (część) innej techniki, dla innych możliwość przygotowania się do kolejnej techniki, a dla pozostałych technika ushiro-enpi-uke, czyli po prostu technika łokciem do tyłu w przeciwnika stojącego tuż za nami (w dużym skrócie).

Paweł i Piotr

W wyniku braku zrozumienia (czasami) pojawiają się często dyskusje podczas zajęć, czyli dużo pytań do prowadzącego. A to jest… także czas ćwiczenia. Można byłoby powiedzieć, że pytania zadajemy na końcu zajęć, lub przed kolejnymi… ale, cierpliwość prowadzącego i umiejętność wyjaśnienia to jedno z najważniejszych zadań – mówi sensei Mirosław Pawliński 2 dan.

Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy na treningi w Warszawie, Płońsku, Łomży i Bydgoszczy. Już niedługo znacznie więcej informacji na ten temat.

Poprzedni artykułNadrabianie zaległości
Następny artykułZrozumieć cele treningu

Blog

- Reklama -- Reklama -

Więcej podobnych