Czas na kumite i kata

Czas na kumite i kata… bo każdego dnia staramy się poruszyć zupełnie inne obszary treningu, a właściwie doskonalenia się. Ujmując to bardziej dosadnie… samodoskonalenia się. Treningi tego lata nie są treningami kierowanymi. Spotykamy się, by dokładnie można było kilka zagadnień omówić. Dla niektórych osób jest to jedyny czas by nadrobić wszelkie zaległości z całego minionego roku szkoleniowego (nie należy mylić z rokiem kalendarzowym), dla innych czas na doskonalenie już poznanego materiału.

Teraz trochę na temat kumite i później kata. Choć kumite jest tematem naprawdę niezwykle złożonym, często jest niedocenianym w ćwiczeniu. Walka nie jest istotą Karate-dō. I tutaj wiele osób może zarzucić nam, że w takim przypadku czym się zajmujemy?… Zawsze wtedy sensei Mirosław Pawliński odpowiada, że gdyby chciał się uczyć bijatyki, to wybrałby zupełnie inną dyscyplinę. Ćwiczenie kumite jest kumulacją wielu tematów. To między innymi oddychanie, dystans, rozwiązania strategiczne i taktyczne, zawsze socjologia i dużo psychiki… jednym słowem „my” w całości.

Trening w grupie to także … integracja

Kata, to oczywiście zapis historii przekazywany z pokolenia na pokolenie kolejnych karateka. Można sobie wmawiać, że nie istotne, że można pominąć, że to tylko balet. Dla nas jednak to esencja wiedzy. Kata w szkołach (stylach) Karate a kata w Karate-dō Tsunami®, to dwie różne bajki. Ale o tym… już tylko podczas zajęć bezpośrednio z instruktorem lub trenerem…


Prenumeruj e-Newsletter Karate News
Zgoda na przetwarzanie danych: Niniejszym wyrażam zgodę na umieszczenie moich danych osobowych w bazie ZS PFKT (wydawca czasopisma SHODAN oraz serwisu www.edukacjawkarate.pl, www.karatedotsunami.pl) zgodnie z wytycznymi RODO zawartymi w Polityce prywatności opublikowanymi na łamach www.edukacjawkarate.pl. ZS PFKT informuje o możliwości wglądu i poprawiania zgromadzonych danych.

Blog

- Reklama -- Reklama -

Więcej podobnych