Eliminowanie błędów

Eliminowanie błędów podczas wykonania techniki, to wynik nie tylko poznania samej teorii wykonania techniki i zrozumienia jej celów, ale także i może przede wszystkim świadome wykonanie poszczególnych składowych techniki.

Przyjmijmy, że rozważamy technikę gedan-ude-uke (gedan-ude-barai). Jest to technika należąca do grupy technik zagarniających, wymaganych na stopień 10 kyū. Zatem należy do technik podstawowych. Zakres strefy wykonania: chudan i gedan.

Wykonanie tej techniki jest o tyle trudniejsze, bo wymaga zastosowania techniki uzupełniającej (asekuracyjnej) sukui-ude-uke. Technika gedan-ude-uke jest niezwykle silna. Stąd czasami ćwiczący zapominają, że w wykonaniu tej techniki nie skupiamy się na tym by uderzyć przeciwnika, a tylko obronić się przed jego techniką atakującą.

Wielokrotnie widziałem – mówi sensei Mirosław Pawliński 2 dan – jak ćwiczący nadużywali tej techniki bezpośrednio w trakcie treningu kihon-kumite powodując liczne kontuzje partnerów.

Należy pamiętać, że technika należąca do grupy „uke” i tak zdefiniowana, nie jest wykonywana jako technika „uchi” (uderzenie). To jest właśnie świadomość wykonania techniki, jej celów i poprawności. Składowych wykonania jest bardzo dużo i zawsze opanowanie techniki związane jest miedzy innymi z postawą, oddychaniem, skupieniem itd.

Więcej na ten temat można dowiedzieć się podczas zajęć prowadzonych w klubach Związku Sportowego Polska Federacja Karate-dō Tsunami®.

Poprzedni artykułKrótko o ćwiczeniu w trójkach
Następny artykułLato z Karate cz. 1

Blog

- Reklama -- Reklama -

Więcej podobnych