Kata Matsukaze

Kata Matsukaze (jap. wiatr w sosnach).

Ważne: Niniejsze przedstawienie należy traktować, jako poglądowe. Wszelkie szczegóły kata można jedynie poznać podczas zajęć w klubach Związku Sportowego. Kata Matsukaze prezentuje gakusei Marta Grzegorzewska.

Przyjmujemy ceremonialną pozycję stojącą – Tachi-zen i wykonujemy ukłon Tachi-rei. Głośno podajemy nazwę kata – Matsukaze! Następnie przechodzimy do pozycji gotowości – Yōi-dachi. Po wykonaniu Yōi przerwa ok. 3 sekund.

Krok w tył do migi zenkutsu-dachi wraz z migi gedan-ude-uke. Następnie przemieszczamy się w przód do hidari seishan-dachi z migi uchi-ude-uke jōdan. W miejscu wykonujemy zwrot do migi zenkutsu-dachi z jednoczesnym hidari soto-haito-uchi jōdan.

W miejscu zmieniamy pozycję do migi kiba-dachi i wykonujemy migi ura-zuki chūdan / jōdan. Następnie hidari choku-kara-zuki chūdan / jōdan z jednoczesnym spojrzeniem do tyłu (przez lewe, lub prawe ramię).

Na lewej stopie wykonujemy zwrot (obrót) w lewo o blisko 270 stopni aż do kiba-dachi. W trakcie zwrotu wykonujemy hidari gedan-ude-uke. W miejscu wykonujemy migi soto-ude-uke chūdan a zaraz po nim hidari mawashi-empi-uchi jōdan.

Następnie wykonujemy migi choku kara-zuki chūdan. W miejscu wykonujemy zwrot do hidari zenkutsu-dachi razem z silnym hidari gedan-ude-uke, następnie na stopie lewej wykonujemy zwrot do migi zenkutsu-dachi z jednoczesnym migi mawashi-zuki jōdan.

Dokładnie pod kątem prostym wykonujemy hidari yoko-geri-fumikomi na wysokości kolana przeciwnika.

Przechodzimy do hidari zenkutsu-dachi w kierunku gdzie wykonywaliśmy poprzednią technikę i wykonujemy migi otoshi-empi-uchi. Następnie układamy ręce w hidari ryoken-goshi-kamae-te.

Następnie wyprowadzamy migi uchi-uraken-uchi chūdan. W dalszej kolejności wykonujemy zwrot w lewo o 15 stopni razem z migi mikazuki-geri chūdan.

Po wykonaniu mikazuki-geri podnosimy kolano wyżej do migi tsuru-ashi-dachi yoko-geri, a ręce układamy w hidari ryoken-goshi-kamae-te. Następnie wykonujemy migi yoko-geri-kekomi chūdan / jōdan.

Przemieszczając się do przodu (skos) w migi kiba-dachi wykonujemy hidari tsukami-uke i migi uchi-uraken-uchi jōdan. Po czym obracając się do zewnątrz (w miejscu) w heisoku-dachi wykonujemy migi tsukami-uke

Z kolei przemieszczając się w przód w kiba-dachi wykonujemy hidari uchi-tettsui-uchi jōdan z jednoczesnym KIAI! Przerwa 3 sekundy. Następnie realizujemy zwrot w prawo (w miejscu) do migi zenkutsu-dachi i przechodzimy do hidari tsuru-ashi-dachi mae-geri.

Przemieszczając się do przodu wykonujemy hidari mae-geri-kekomi, ściągamy kolano do hidari tsuru-ashi-dachi mae-geri i wraz z silnym postawieniem (tupnięciem) przyjmujemy hidari zenkutsu-dachi z jednoczesnym morote shutō-uchi jōdan.

Natychmiast wykonujemy silne migi hiza-geri-keage jōdan KIAI!, następnie przechodząc do iaigoshi-dachi (basho-ni) wykonujemy migi otoshi-enpi-uchi i nie zmieniając pozycji od razu hidari ura-zuki chūdan. Ważne, w iaigoshi-dachi kolano nie dotyka podłoża. Jest tuż nad ziemią.

W tej samej pozycji wykonujemy również migi kara-zuki jōdan. Cofając stopę wykroczną przechodzimy do yōi-dachi, a następnie wykonujemy tachi-rei.

Następnie przechodzimy do tachi-zen.

Dankai | System stopni

Współpraca

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Nota prawna

Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej zarejestrował nazwę Karate-dō Tsunami®,
jako nazwę własną Związku Sportowego Polska Federacja Karate-dō Tsunami®.