Kata Nijusei

Kata Nijusei (jap. złącze dwóch linii).

Ważne: Niniejsze przedstawienie należy traktować, jako poglądowe. Wszelkie szczegóły kata można jedynie poznać podczas zajęć w klubach Związku Sportowego. Kata Nijusei  prezentuje senpai Beata Sobiesiak.

Przyjmujemy ceremonialną pozycję stojącą – Tachi-zen i wykonujemy ukłon Tachi-rei. Głośno podajemy nazwę Kata – Nijusei! Następnie przechodzimy do pozycji gotowości – Yōi-dachi. Po wykonaniu Yōi przerwa ok. 3 sekund.

Przemieszczamy się w przód, przyjmując migi sanchin-dachi razem z morote-uchi-ude-uke chūdan. Następnie w miejscu wykonujemy morote-gedan-ude-uke i natychmiast moroteuchi-uraken-uchi jōdan.

Podnosimy prawą nogę w górę do migi tsuru-ashi-dachi yoko-geri z ryoken-goshi-kamaete. Następnie w miejscu przechodzimy do migi fudo-dachi z jednoczesnym hidari uchishuto-uchi chūdan oraz migi tate-zuki chūdan razem z KIAI! W miejscu wykonujemy zwrot w lewo do sho-zenkutsu-dachi z morote-tsukami-uke chūdan.

W miejscu w hidari sho-zenkutsu-dachi wykonujemy migi teisho-zuki chudan a następnie przestawiamy lewą stopę do kiba-dachi z jednoczesnym migi tettsui-uchi chudan / jodan.

Przemieszczamy się w przód, przyjmując migi zenkutsu-dachi i równocześnie spoglądamy przez lewe ramię do tyłu. Następnie dostawiamy stopę lewą i wykonujemy obrót w heisoku-dachi razem z hidari tsukami-uke (obrót o około 270 stopni). Następnie przechodzimy do kiba-dachi razem z migi uchi-tettsui-uchi jodan.

W miejscu wykonujemy zwrot do migi-zenkutsu-dachi wraz z hidari choku gyaku-karazuki
chudan / jodan. Następnie w miejscu na prawej stopie wykonujemy zwrot w prawo – heisoku-dachi z hidari tsukami-uke. Dalej wykonujemy zwrot (całość o blisko 180 stopni) i przechodzimy do kiba-dachi z jednoczesnym migi uchi-tettsui-uchi chudan / jodan..

W miejscu wykonujemy zwrot do migi zenkutsu-dachi. Natychmiast silnie wykonujemy hidari soto-ude-uke jodan. Bez zmiany pozycji silnie migi choku kara-zuki jodan. Następnie w przód wykonujemy hidari seishan-dachi z migi gedan-ude-uke.

W miejscu wykonujemy zwrot w lewą stronę i przemieszczamy się do przodu do migi tsuruashi-dachi mae-geri. Pięści wędrują do hidari ryoken-goshi-kamae-te. Następnie szybko cofamy się do hidari neko-ashi-dachi z hidari soto-ude-uke jodan. Z kolei przemieszczamy się do przodu do hidari zenkutsu-dachi razem z hidari gedan-ude-uke wzdłóż ciała.

W miejscu za nim ściągniemy lewą pięść do hiki-te prawą wykonujemy migi uchi-shuto-uchi
jodan (w tył, do spotkania barków). Następnie w przemieszczamy się w przód do migi tsuruashi-dachi mae-geri. Prawą dłonią wykonujemy ruch podobny do złapania za przeciwnika.

Natychmiast podnosimy w przód prawą nogę do migi tsuru-ashi-dachi yoko-geri z hidari ryoken-goshi-kamae-te i następnie wykonujemy po skosie do tyłu migi yoko-gerifumikomi z KIAI! 3 sekundy przerwy. W tym czasie powracamy do pozycji wyjściowej migi tsuru-ashi-dachi yoko-geri.

W miejscu wykonujemy zwrot do mawari-migi fudo-dachi z silnym hidari soto-ude-uke chudan. Następnie w miejscu obracamy się do hidari zenkutsu-dachi razem z migi sotoshuto-uchi jodan. Z kolei szybko skracamy pozycję w przód do migi tsuru-ashi-dachi yokogeri.

W tył po skosie wykonujemy migi yoko-geri-fumikomi z KIAI! 3 sekundy przerwa w trakcie
której przechodzimy Do Yōi-dachi.

Po przerwie 3 sekund wykonujemy tachi-rei i przechodzimy do tachi-zen.

Dankai | System stopni

Współpraca

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Nota prawna

Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej zarejestrował nazwę Karate-dō Tsunami®,
jako nazwę własną Związku Sportowego Polska Federacja Karate-dō Tsunami®.