Naucz się Enpi i będziesz znał Wansu

Poznawanie materiału w Karate-dō Tsunami nie oznacza tego, że ćwiczący dokładnie trzymają się programu nauczania zawartego miedzy innymi w dankai. Bardzo często prowadzący instruktorzy sięgają po materiał bardziej skomplikowany tylko dlatego, by zaprezentować ćwiczącym ogromne bogactwie wiedzy zebrane przez pokolenia nauczycieli.

Podczas jednego z treningów w UKS Karate-dō w Warszawie sensei Mirosław Pawliński 2 dan zaznajamiał ćwiczących z formą (kata) o nazwie Enpi.

Enpi (燕飛), również często zapisywane, jako Empi. Kata praktykowane między innymi w szkole Shōtōkan. Enpi pochodzi z grupy kata powstałych w okinawskiej szkole Tomari-te, gdzie po raz pierwszy pojawiło się w 1683 r. Pierwowzorem tego kata była forma o nazwie Wansu.

Gichin Funakoshi przenosząc się do Japonii (z Okinawy) zmienił nazwę na Enpi w 1920 roku. I nie jest to jedyne kata, którego nazwa została przez niego zmieniona. Jeżeli chodzi o historię powstania tego kata, to za twórce uważa się Sappushi Wang Ji, urzędnika z Xiuning (Chiny), który przekazał kata studentom podczas służby na Okinawie. Legenda głosi, że Wang Ji miał zwyczaj rzucania i skakania na swoich przeciwników. Ze względu na tę dynamiczną formę walki, kata to przypomina jaskółkę w locie. Stąd również tłumaczenie Enpi (jap. jaskółka).

Poznanie kata, to nie tylko ruchy (techniki) to także koncentracja, oddychanie, akcent technik, szybkość i zwrotność a nade wszystko to, co określamy nazwą zanshin – jap. uwaga, świadomość.

Poprzedni artykułLegitymacje stopni dla ćwiczących
Następny artykułCzas na Święta

Blog

Wszystkiego najlepszego!

Maja odebrała certyfikat

Ćwiczymy, ćwiczymy!

Senpai Jan Leszczyński

- Reklama -- Reklama -

Więcej podobnych