Podcięte skrzydła

Na łamach naszego serwisu prezentujemy od czasu do czasu fragmenty materiałów, które ukazują się w różnych wydawnictwach. Wydaje się, że materiał którego fragment zamieszczam poniżej może być interesujący zarówno dla osób trenujących, jak i ich instruktorów i trenerów. Od lat przyglądam się wnikliwie rozwojowi różnych klubów, zwłaszcza związanych ze sportami i sztukami walki. Od lat widzę, jak bardzo osoba prowadząca zajęcia boryka się z poważnymi problemami, które wynikają głównie z braku świadomości o zagadnieniach opisanych poniżej.

Wiem, że najtrudniej jest usiąść i zastanowić się nad tym, co tak naprawdę robimy. Ale swoje uwagi i sugestie zamieszczam poniżej przytoczonego fragmentu, do lektury którego serdecznie zapraszam.

Podcięte skrzydła

Syndrom wypalenia zawodowego jest zjawiskiem od dawna znanym w psychologii organizacji i pracy. Występuje często w wielkich korporacjach, ale też mówi się o nim w kontekście osób pracujących z innymi ludźmi (zawody typu lekarz, psycholog, nauczyciel). To tylko niektóre objawy, po których możemy poznać osobę wypaloną zawodową. Od jakiegoś czasu zaczęto zauważać, że syndrom wypalenia może w podobnym stopniu dotknąć także sportowców oraz osoby z ich otoczenia (trenerów, sędziów, działaczy).

Zawodnicy zaczęli głośno mówić o tym, że sport, który do tej pory był sensem ich życia, stał się udręką i na treningi chodzą niejako z przymusu. Jak dochodzi do takiej sytuacji? Jakie są przyczyny i konsekwencje wypalenia? Jak można mu zapobiegać?

Większość psychologów zgadza się co do tego, że wypalenie charakteryzują trzy aspekty:

  • wyczerpanie fizyczne i emocjonalne,
  • zmniejszone poczucie osiągnięć (realizacji celów, doskonalenia umiejętności, występy poniżej oczekiwań swoich i otoczenia),
  • dewaluacja sportu (podejście „nie zależy mi”, utrata zainteresowania uprawianą dyscypliną, czy ruchem fizycznym w ogóle).

Syndrom wypalenia w sporcie jest często mylony z odejściem ze sportu z innych przyczyn, przetrenowaniem, czy czasowym spadkiem formy. Zdarza się, że trener mylnie może myśleć, że zawodnik jest wypalony, kiedy tak naprawdę jest fizycznie zmęczony treningiem i wystarczy dać mu trochę odpocząć, aby wrócił do pełni sił. Poniżej omówione zostanie, czym się różnią wymienione powyżej trudne sytuacje w karierze sportowej.

Blog

Wszystkiego najlepszego!

Maja odebrała certyfikat

Ćwiczymy, ćwiczymy!

Senpai Jan Leszczyński

- Reklama -- Reklama -

Więcej podobnych