Podczas jednego z ostatnich treningów poruszyliśmy temat oddychania. W sumie, każdy wie, że jest wdech i wydech. Czasami przychodzi do głowy taka myśl, że ilość wdechów w naszym życiu równa jest wydechom. To wszystko prawda. Spójrzmy jednak na oddychanie z punktu widzenia treningu Karate.

Praktycznie każdy karateka wie, że oddychanie ma ogromny wpływ na trening. Witalność, szybkość, siła, spokój i wiele innych elementów treningu można byłoby z oddychaniem powiązać. Wyzwaniem jest jednak zrozumienie oddychania, różnych sposobów treningu oddychania i wreszcie zrozumienia czym są emocje, które targają ćwiczącym, pojawiające się podczas treningu oraz w wyniku brutalnej napaści.

„Najpierw zrozum swój własny oddech, potem oddech przeciwnika”

Zrozumienie tego tematu wymaga na skupieniu się i wyjaśnieniu samej mechaniki i fizjologii oddychania. Oddychanie zewnętrzne i wewnętrzne. Czym się różnią? Jaką rolę odgrywa hara? Co znaczy akcentowanie techniki oddychaniem? Czy można sobie zrobić krzywdę źle oddychając i jak uniknąć błędów?

To tematy, jakie poruszamy między innymi podczas zajęć. Zainteresowanych zapraszamy na zajęcia… ale najpierw warto do nas napisać na e-mail.