Skomplikowane techniki… jest ich dużo. Nawet bardzo dużo. Jednak tych, które nie są początkowo ulubionymi przez ćwiczących, to przede wszystkim podcięcia i pady. Podcięcia, bo mimo wszystko trzeba opanować technikę w taki sposób, by sobie nie uszkodzić stopy podczas wykonania tej techniki.

Później jest już łatwiej. Zresztą pady również nie są ulubioną techniką. Być może dlatego, że nie do końca ćwiczący rozumieją ich znaczenie. Jak wielokrotnie podpowiada sensei Mirosław Pawliński 2 dan, ważne jest to by bezpiecznie upaść, a podnieść się można w dowolny sposób.

Można to trochę porównać do naszego życia – mówi sensei Mirosław – największą wartością po upadku jest umiejętność powstania, bo po tym widać siłę danej osoby. Jednak upaść „w życiu” czy na „tatami” jest już tylko szczegółem.

Maja trenuje pady

Maja nie odpuszcza. Pady? Bardzo proszę, tak to się robi. Zaledwie kilka dni temu zdała egzamin na stopień 9 kyū, a już goni z materiałem na kolejny. Między innymi ukemi-waza (jap. techniki padów). Nie ma przebacz…

Janek…

Tymczasem Janek… a to już dłuższa historia :–)).