Tok treningu. Krok pierwszy

Czasami mówimy tok treningu, czasami jest to plan treningu. Wszystko jedno, jak nazwiemy, ważne jest jednak to, że trening wspólny w dōjō wymaga zupełnie innych warunków planowania niż trening indywidualny.

Jego składowe od samego początku tworzą zupełnie inną atmosferę ćwiczenia, a właściwie powinniśmy nazwać doskonalenia się każdego uczestnika zajęć. Weźmy na przykład ceremonie początkowe. Wszystko rozpoczyna się po komendzie SHIKI! (jap. ceremonie). Nie chodzi o to, że każdy ustawia się na swoim miejscu, związanym ze swoim stopniem zaawansowania w ćwiczeniu. Chodzi o to, że każdy tak szybko, jak jest możliwe takie miejsce zajmuje.

Ważne, że to jest właśnie ten moment, kiedy ćwiczący wyłącza wszelkie myślenie dotyczące wszelkich innych spraw, tych sprzed treningu i włącza swój umysł w tryb szkolenia. Oczywiście ideałem tego wszystkiego byłoby, kiedy Uke byłby w stanie włączyć taki tryb już w trakcie wyjścia z domu i drogi na trening. To niestety przychodzi z czasem… dość długim, lub nie dociera to do niego (Uke) nigdy. Tak też może być.

Grupa w warszawskim klubie podczas ćwiczenia zazen

To właśnie umysł i jego nastawienie – świadome działanie – powoduje, że trening w dōjō staje się bardzo efektywny. SHIKI są tylko początkiem wspólnego spędzenia czasu na doskonaleniu się. Zrozumienie tego, jak one są ważne jest prawdziwym wyzwaniem dla wszystkich ćwiczących. Zauważmy, że nawet takie fragmenty, jak ukłony – ich wykonanie, akcent, oddychanie. Praktyczna dokładność we wszystkim, co robimy podczas ceremonii. Uwaga (jap. zanshin), świadome skupienie naszego umysłu.

Nawet to, jak ułożone jest nasze ciało, które mięśnie pracują mocniej, a które są rozluźnione, jak ułożone są dłonie i o co mówią o ćwiczącym… tak, tok treningu, plan który sobie zakłada prowadzący zajęcia jest niezwykle ważny. Umiejętność dostrzegania każdego najdrobniejszego rozluźnienia „umysłu”. To lata praktyki a nie teoretycznych rozważań. Krok pierwszy zaczyna się od komendy SHIKI!

Blog

Wszystkiego najlepszego!

Maja odebrała certyfikat

Ćwiczymy, ćwiczymy!

Senpai Jan Leszczyński

- Reklama -- Reklama -

Więcej podobnych