Trening kumite. Podstawy

Trening kumite by był efektywny, trzeba poznać podstawy nie tylko związane bezpośrednio z techniką ale także i może pzede wszystkim zagłębić się w temat strategii i taktyki na polu walki. Dwa bardzo ważne tematy. Jeden nie istnieje bez drugiego. Przede wszystkim strategia, jako nauka o tym, co może się wydarzyć na polu walki i taktyka, jako już bezpośrednie przełożenie teorii na praktykę.

To oczywiście bardzo duży skrót, ale zawsze zapraszamy na nasze zajęcia, do każdego z klubów Związku Sportowego Polska Federacja Karate-dō Tsunami, by tematy te móc zgłębiać. Poniżej prezentujemy Wam fragment materiału, jaki przygotowaliśmy lata temu. Być może poznajecie niektóre osoby na zdjęciach, lata mijają a niektórzy z nich nadal w dōjō…

Soto-nagashi-uke (jap. obrona z zejściem do zewnątrz)

To rozwiązanie go-no-sen należy do grupy, w której schodzimy z linii ataku przeciwnika. W tym wypadku zejście następuje z obrotem do zewnątrz, prostopadle do ataku przeciwnika. Zejście z linii ataku przeciwnika powinniśmy wykonać w ostatniej chwili. Pamiętajmy również o dwóch podstawowych elementach. Pierwszym z nich jest technika z zakresu uke-waza, którą wykonujemy podczas tej obrony.

Otóż każda, którą wybierzemy jest tylko i wyłącznie techniką asekuracyjną. Mistrzowskie wykonanie polega na zejściu z linii ataku przeciwnika bez kontaktu z jego kończyną.
Technika obronna jest tutaj traktowana, jako pełna i dodatkowa asekuracja. Po drugie, powinniśmy zastanowić się nad tym, jaką technikę tai-waza wykorzystać podczas obrony. Niektóre rozwiązania nie są polecane, co nie znaczy, że w szczególnym przypadku nie będą skuteczne. Jeszcze jedno. Zwrot wykonujemy na nodze wykrocznej.

Uwagi:
Technika obrony powinna być dla przeciwnika pełnym zaskoczeniem. Do zmiany (przejścia do innej tai-waza) wykorzystujemy przede wszystkim środek ciężkości naszego ciała, tj. tanden. Nie chodzi o to, by zmieniając postawę po prostu przestawić stopy. Przede wszystkim chodzi o to, by zmiana była wykonana z pełną determinacją i w sposób, który pozwoli na przyjęcie kolejnej postawy, z zachowaniem takich elementów, jak stabilność postawy.

Wykonując zejście z linii ataku przeciwnika pamiętajmy, że mamy stać na wprost naszego przeciwnika. Oznacza to, że nawet po wykonaniu techniki obronnej przeciwnik powinien znajdować się przed nami. Niedopuszczalne jest to, żeby po zejściu do wybranego tai-waza przeciwnik znajdował się w stosunku do nas w postawie, która uniemożliwi nam dalsze płynne przejście do kontrataku. Stąd dokładność w wykonaniu każdej techniki jest nieodzowna. Nikt nie powiedział, że samoobrona w Karate jest prosta do nauki. Chyba że bardzo ciężko nad tym pracujemy.

Podsumowanie:

  1. Obronę z wykorzystaniem zejścia do zewnątrz z linii ataku przeciwnika wykonujemy zdecydowanie.
  2. W obronie uke-waza i zejście jest zaskoczeniem dla przeciwnika.
  3. Kontratak z zachowaniem zasad wykonania techniki doskonałej, z pełną możliwością wykonania wszystkich technik przy pełnym bezpieczeństwie obu ćwiczących.

Więcej… już podczas zajęć. Zapraszamy!

 

Poprzedni artykułMaja zdobyła 9 kyū
Następny artykułMaja po egzaminie

Blog

Wszystkiego najlepszego!

Maja odebrała certyfikat

Ćwiczymy, ćwiczymy!

Senpai Jan Leszczyński

- Reklama -- Reklama -

Więcej podobnych