Trening wymaga wysiłku

Trening wymaga wysiłku, nie tylko tego fizycznego. Potrzeba również wysiłku umysłowego. Warto wiedzieć, kiedy i jakie ćwiczenia wykonujemy. Jaki jest ich cel i ewentualnie, jak wygląda stopniowanie trudności w danym obszarze techniki.

Kiedy jest to jedna technika, to oczywiście jest o wiele łatwiej. Kiedy jednak rozpoczynamy ćwiczenie kombinacji technik, trzeba zacząć od samego początku. Oprócz tego, że powtarzamy ruch, powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że wprowadzamy naszemu organizmowi coś, co nazywamy nawykiem ruchowym. Nawyk ruchowy nie powstaje ot tak. Aby był rzeczywiście poprawny trzeba nad nim po prostu pracować. Stąd tak ważna jest rola instruktora, który objaśnia wszystkie, nawet te najdokładniejsze szczegóły. Oczywiście dostosowane jest to do grupy, z którą przyszło mu zmierzyć się, czyli po prostu prowadzić zajęcia.

Od lewej: gakusei Ada i sensei Mirek prezentują techniki z grupy harai-te

Omawianie danego tematu nie jest łatwe i każdy dobry instruktor zdaje sobie sprawę z wyzwań stojących przed nim. To nie tylko prezentacja ruchu i „papugowanie” jego przez pozostałych ćwiczących. To praca nad formą przekazu wiedzy, pokaz, omówienie, tłumaczenie i odpowiedzi na pytania.

Dlaczego aż tak bardzo to skomplikowane? Odpowiedź jest dość prosta. Społeczeństwo w dużej mierze jest „cyfrowe” i dokładnie wie, gdzie zajrzeć by dowiedzieć się czegoś na dany temat. To, czy ćwiczący jest w stanie odróżnić poprawność od bardzo złego wykonania danego ćwiczenia… to właśnie pozostaje w obszarze działania instruktora.

Teraz czas na ćwiczenie dla wszystkich

Dlatego, tak ważne jest podniesienie do „sztuki” umiejętności komunikowania się przez ćwiczących i samych instruktorów. Ideałem, do którego dążymy w Karate-dō Tsunami® jest sytuacja, w której praktycznie każdy z ćwiczących przejdzie takie specjalistyczne szkolenie z obszaru komunikacji.

Ale o tym i nie tylko … już podczas treningów, na które serdecznie zawsze zapraszamy. Zdjęcia pochodzą z zajęć UKS Karate-dō odbywających się w Warszawie.

Blog

Wszystkiego najlepszego!

Maja odebrała certyfikat

Ćwiczymy, ćwiczymy!

Senpai Jan Leszczyński

- Reklama -- Reklama -

Więcej podobnych