W Krajence

W Krajence odbywały się również Mistrzostwa Polski w Karate Fudokan (12.06.2010 r.) – najmłodszych. Nasi uczestnicy kursu instruktorskiego, który odbywał się równolegle, mieli okazję dokładnie przyjrzeć się formie sportowej w Karate.

Zawody, zasady punktowania i oceny. Na koniec całości sami odpowiedzieli sobie na pytanie dotyczące tego, dlaczego Karate-dō Tsunami® nie obejmuje wersji sportowej. Choć nikt nikomu nie zabrania udziału w zawodach sportowych, to jednak i cele treningu i założenia szkoleniowe są tak daleko różne, że aż nie do wiary.

Sensei Piotr Sawicki, jako sędzia

Nie można jednak powiedzieć, że wersja sportowa Karate jest zła. Po prostu cele szkoleniowe i w sumie efekty ćwiczenia wchodzą na zupełnie inne obszary. Wiele osób trenujących Karate sportowe nie jest w stanie przejść do treningu wersji Karate-dō (bez sportu). Za to odwrotnie dość często się zdarza. Chociażby po to, by sprawdzić na ile skuteczne jest Karate-dō? Skuteczne?

Tak, ten jeden wyraz jest potężnym skrótem myślowym…

Nie mniej emocje, zabawa, powaga, koncentracja… to właśnie było widać w oczach uczestników tych zawodów. Ale także smutek, frustrację, płacz, złość i niczym nie skrywaną „wrogość” w stosunku do przeciwnika na tatami… choć w gruncie rzeczy byli koleżankami lub kolegami z jednego klubu.

Blog

- Reklama -- Reklama -

Więcej podobnych